Zanieczyszczenie środowiska a mózg ludzki

Uczeni w Los Angeles przeprowadzili analizy, z których wynika, że ludzie żyjący w bardziej zanieczyszczonych obszarach mają wyższe wskaźniki problemów poznawczych. Odkryty związek pozostał w mocy także po uwzględnieniu poziomu bogactwa i innych czynników społecznych.

Uczeni przeanalizowali zbierane przez kilkadziesiąt lat informacje dotyczące 780 osób w wieku powyżej 55 lat.

Uczeni wzięli pod uwagę rutynowe pomiary zanieczyszczenia powietrza wykonywane od końca lat dziewięćdziesiątych. Funkcje poznawcze mierzono na podstawie testów matematycznych i testów pamięci.

Okazało się, że uczestnicy z obszarów o największym zanieczyszczeniu popełniali najwięcej błędów w przygotowanych testach. Ubóstwo i inne czynniki społeczne, jak również problemy zdrowotne mogą wpłynąć na funkcje poznawcze. Co więcej, biedniejsze dzielnice są bardziej zanieczyszczone.

Jednakże po uwzględnieniu poziomu wykształcenia, stanu zatrudnienia, płci, stanu cywilnego i szeregu innych czynników, różnice ilości błędów w testach poznawczych pozostały takie same.

Autorzy badań podkreślają, że zanieczyszczenie powietrza może uszkodzić mózg, tak jak wpływa na problemy z sercem i płucami. Pył może wpływać na funkcje poznawcze u osób starszych poprzez szkodliwy wpływ na układ sercowo-naczyniowy, który jest połączony z mózgiem przez naczynia krwionośne.

Zanieczyszczenia powietrza tego rodzaju są trudne do uniknięcia. Jak podkreślają jednak uczeni, wyniki badań powinny stanowić dodatkowy bodziec do prawnego ograniczania zanieczyszczeń powietrza. Oddziałują i na środowisko naturalne, i bezpośrednio na zdrowie ludzi.