Propozycja OPZZ i UE

Polacy spędzają dziennie w pracy 2-3 godziny więcej niż inni pracownicy w Unii Europejskiej. Przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych chcą skrócenia tygodnia pracy z 40 do 38 godzin oraz obniżenia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 64 lat.

Jesteśmy 2-3 godziny dziennie więcej w pracy niż pracownicy na Zachodzie. W skali roku daje to prawie 500 godzin różnicy. Przepracowanie ma tymczasem szkodliwy wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i wydajność. Polacy są wypaleni zawodowo, zmęczeni, częściej chorują.

Powinniśmy pracować mniej. OPZZ zaproponowało skrócenie tygodnia pracy z 40 do 38 godzin, a także obniżenie wieku emerytalnego dla obu płci do 64 lat. Z innym pomysłem wychodzi Unia Europejska, która chce wydłużyć do 35 dni urlop wypoczynkowy w krajach, gdzie wiek emerytalny wynosi 67 lat lub więcej. Uznano, że należy dać pracownikom więcej czasu na zregenerowanie sił. Prace nad nową unijną dyrektywą już trwają.

Propozycje OPZZ są dla pracowników korzystne – dla pracodawców przeciwnie. Zbliżają się wybory, więc to, co wydaje się niemożliwe, może stać się realne.