Nauka języka obcego a mózg

Uczenie się nowego języka zmienia aktywność mózgu i jego strukturę. Co ciekawe, daje takie same skutki u osób w różnym wieku.

Jak przy aktywności fizycznej zmieniają się określone części ciała (budują mięśnie, zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej, etc.), tak nauka języka obcego wpływa na specyficzne obszary mózgu, stają się większe i silniejsze w swych funkcjach, mówi Ping Li, profesor psychologii, językoznawstwa i technologii informacyjnej na Pennsylvania State University.

Uczeni zbadali metodą magnetycznego rezonansu jądrowego mózgi 39 osób anglojęzycznych przed i po okresie 6 tygodni, podczas którego uczestnicy uczyli się języka chińskiego. Profesor Li i jego współpracownicy odkryli, że ci, którzy byli w stanie efektywniej nauczyć się nowego języka, charakteryzowali się silniejszymi połączeniami mózgowymi już przed okresem badania. Odpowiada to za większa elastyczność i lepsza skuteczność, które sprawiają, że łatwiej się uczyć. Ale to nie wszystko. Ci, którzy potrafili się nauczyć chińskiego, uzyskali ulepszone połączenia mózgowe po okresie badania.

Dokonawszy analizy serii badań przeprowadzonych w przeszłości, naukowcy postawili hipotezę, że zmiany funkcjonalne odpowiadają anatomicznym zmianom w mózgu wywołanym przez uczenie się nowego języka i to niezależnie od wieku, w którym go przyswaja.