Ekran dotykowy z mózg

Nowe technologie cyfrowe zrewolucjonizowały sposób komunikowania się, ale konsekwencje ich stosowania każdego dnia wykraczają daleko poza metodę utrzymywania kontaktu. Okazuje się, że posługiwanie się ekranem dotykowym prowadzi do przebudowy w obszarach mózgu, które odpowiadają za przetwarzanie informacji pochodzących z bodźców przekazywanych przez palce.

Neurolodzy z Uniwersytetu w Zurychu porównali poziom aktywności kory somatosensorycznej – części mózgu, która przetwarza informacje pochodzących od zmysłów – u 26 uczestników, którzy używali smartfonow z ekranem dotykowym oraz 11 osób, które miały do dyspozycji telefony ze standardową klawiaturą.

Wyniki badania elektroencefalogramu wykazały, że u tych, którzy korzystali z ekranu dotykowego, obszar aktywności mózgu związany z informacjami pochodzącymi z ręki był bardziej aktywny. Co więcej – dodają autorzy badań – czubek kciuka był wrażliwy na zmiany w codziennym użytkowaniu telefonu.

Jak się zatem wydaje, mózg może ciągle ulegać modyfikacjom dzięki stosowaniu nowych technologii. Kora somatosensoryczna jest w stanie dostosowywać się do funkcjonowania określonych obszarów ciała, ale nie tylko ona. Smartfony  dają nam szansę na zrozumienie, w jaki sposób życie codzienne kształtuje mózg zwykłych ludzi.