Witaj!

Ocena wątku:
  • 52 Głosów - 2.85 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dziadkowie i wnuki
#1
Dziadkowie często pełnią rolę pierwszych wychowawców dzieci swoich dzieci. Często także wspierają młode rodziny materialnie, zwłaszcza w sytuacji, gdy któreś z rodziców nie pracuje lub gdy w rodzinie pojawia się zjawisko bezrobocia.

Gdy chodzi o życie religijne młodego człowieka, to widać tu również znaczącą rolę dziadków, którzy jakże często pierwsi uczą wnuki znaku krzyża, króciutkich dziecięcych modlitw, dają podstawy moralności, a dla swych dorosłych dzieci – nawet gdy te pozornie krytykują ich za to – są przykładem zawierzenia Bogu i wiary konsekwentnej. Przypomnę tu, że w zabawach i w rozmowach dziadków z wnukami na tematy religijne bardzo pomocne okazuje się, jak sygnalizują nam czytelnicy, wydawane przez naszą redakcję Moje Pismo Tęcza. Zawiera ono specjalny Dodatek pedagogiczny, który informuje dorosłych, dlaczego dany numer poświęca się określonemu problemowi wychowawczemu i jak należy do niego podejść. Tęcza podpowiada też wiele pomysłów na ciekawe zabawy oraz uczy twórczego myślenia.

Gdy chodzi o dzieci nieco starsze, to wiedzą one, że babcia zawsze poda ciepły obiad, którego nieraz nie ma u mamy, że jest uważnym słuchaczem – bezcennym, gdy wszyscy są zagonieni, a czasem nawet wesprze swoim grosikiem, zasilając zawsze mizerne kieszonkowe. Kochana babcia! A dziadek? Z dziadkiem można podyskutować, bo dużo wie, bo słucha radia i ogląda niemal wszystkie telewizyjne dzienniki w przeciwieństwie do ojca, który jest tak pochłonięty zarabianiem pieniędzy, że zupełnie nie ma na to czasu.

Czasem, kiedy rodzina jest większa, niektóre z dzieci uzurpują sobie większe prawa do babcinej pomocy lub – w szczególnych przypadkach – do jej emerytury. Trzeba tu mocno podkreślić, że babcia czy dziadek nie mają pod tym względem żadnych obowiązków, oni już swoje obowiązki wobec dzieci wypełnili, a wszystko, co czynią teraz, jest tylko ich dobrą wolą. Oni także mają prawo coś sobie kupić, pójść do kina, do przyjaciół i zrobić ze swoimi oszczędnościami, co zechcą. Dlatego każde dobro kierowane z ich strony do nas trzeba przyjmować z ogromną wdzięcznością.
 
 


Skocz do: