Witaj!

Ocena wątku:
  • 40 Głosów - 2.55 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dieta lekkostrawna
#1
Dieta opiera się na wyeliminowaniu z jadłospisu produktów zawierających duże ilości błonnika i tłuszczu, które obciążają jelita i żołądek. Należy także zapomnieć o potrawach mocno przyprawionych i smażonych, są one bowiem trudno przyswajalne przez organizm człowieka. Ilość przyswajanego błonnika pokarmowego zredukujemy poprzez spożycie młodych warzyw, przecieranie i miksowanie produktów, obieranie warzyw i owoców ze skórki oraz stosowanie w diecie białego pieczywa.

Dieta lekkostrawna niesłusznie kojarzy się jednak z jednostajnymi i bezsmakowymi posiłkami. Wbrew panującej opinii można stosując się do jej zaleceń jeść smaczne i zróżnicowane potrawy. W większości przypadków nie ograniczamy bowiem w sposób znaczący liczby używanych produktów spożywczych, zmieniamy tylko sposób ich obróbki.

Zdrowy plan żywieniowy i utrata wagi opiera się więc na ograniczaniu lub unikaniu spożycia produktów z grupy czerwonej, rozsądnym przyjmowaniu produktów ‘żółtego światła’ i nie odmawianiu sobie produktów reprezentujących kategorię zieloną.

Dieta świateł drogowych podzieliła produkty na następujące grupy:
- zielona: prawie wszystkie warzywa i owoce, niskotłuszczowe mleko i jogurty, białe ryby i owoce morza
- żółta: ziemniaki, niskotłuszczowe sery, tłuste ryby, chude mięso, drób, fasola, ryż, makaron, orzechy, ziarna, płatki zbożowe, białe pieczywo
- czerwona – pozostała żywność (np. słodycze, czerwone mięso)

Dieta świateł drogowych stanowi jednen z prostszych w przestrzeganiu planów żywieniowych. Odpowiednia jest zwłaszcza dla tych, którzy gubią się w liczeniu kalorii i nie mają czasu przyswoić tajników skomplikowanych reguł dietetycznych.
 
 


Skocz do: