Witaj!

Ocena wątku:
  • 33 Głosów - 3.03 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stop zanieczyszczeniom
#1
Woda jest niezbędnym składnikiem życia na Ziemi . My ludzie o tym wiemy . Ciało człowieka w 80% składa się z wody . Utrata nawet 5% stanowi zagrożenie dla organizmu .
Wody powierzchniowe są tak samo ważne . Z nich czerpiemy większość zasobów . Cała nasza cywilizacja powinna dbać i oszczędzać tą ciecz .Chciałbym pokazać jaka jest sytuacja wód na Ziemi, oraz przedstawić główne zanieczyszczenia .
Zanieczyszczenie wód są to niekorzystne zmiany właściwości fizycznych i chemicznych i bakteriologicznych wody spowodowane wprowadzeniem substancji nieorganicznych , organicznych , radioaktywnych i ciepła .
Zanieczyszczenia są naturalne lub sztuczne .W roku 1960 ponad 35% rzek było I klasy czystości ,dzisiaj jest to 2% .
Na wody niekorzystny wpływ ma wiele substancji.
Między innymi :
Detergenty-syntetyczne substancje czyszczące , stosowane we wszystkich środkach piorących Nie ulegają biodegradacji . Hamują proces samo-oczyszczania wody .
Pestycydy-środki ochrony roślin , owadobójcze. Powodują pogarszanie się stanu sanitarnego wód podziemnych ,działają toksycznie , przyczyniają się do procesu eutrofizacji wody .
Fenole-związki aromatyczne , dostają się do wód ze ściekami . Woda zanieczyszczona fenolami ma odrażający smak i powoduje oparzenia .
Węglowodany aromatyczne-są rokotwórcze .Dostają się do wody ze ściekami koksowymi .
Metale ciężkie-mają zdolność kumulowania się w osadach dennych .są toksyczne dla człowieka, powodują uszkodzenia nerek ,mózgu, rdzenia kręgowego.
Radioizotopy-ich źródłem są wybuchy bomb atomowych, wodorowych, reaktory jądrowe .Zostają w wodzie na długo, są rakotwórcze .
W opisie tych substancji użyłem pojęć samooczyszczanie i eutrofizacja wód .
Samooczyszczanie jest to naturalny proces , zachodzący stale w przyrodzie . Polega na sedymentacji (opadaniuna dno)zawiesin ,rozkładzie zanieczyszczeń organicznych na mineralne .
Eutrofizacja wód czyli wzrost żyzności ,to proces stopniowego wzbogacania wody w substancje pokarmowe .Powoduje to zakwit wody .
Obecnie wody powierzchniowe są zanieczyszczone najbardziej od tysiącleci .
Ludzie powinni zdać sobie sprawę z niebezpieczeństwa które nad nimi ciąży .Ratujmy się póki możemy .
 
 


Skocz do: