Witaj!

Ocena wątku:
  • 48 Głosów - 2.63 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Syberiada polska
#1
Syberiada polska”

to polski dramat historyczny z 2012 roku. To długo oczekiwany powrót do kina Janusza Zaorskiego (Srebrny Niedźwiedź MFF w Berlinie za film „Matka Królów“, Grand Prix MFF w Locarno za „Jezioro Bodeńskie“). Scenariusz do filmu napisali Michał Komar oraz Maciej Dutkiewicz. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski („1920. Bitwa warszawska”, „Ogniem i mieczem”, „Szwadron”).

Film opowiada przejmującą historię Polaków deportowanych w latach 40. na Syberię. Losy przesiedlonych obserwujemy z perspektywy młodego Staszka (Paweł Krucz), który trafia na Syberię wraz z ojcem (Adam Woronowicz), matką (Urszula Grabowska) i bratem (Marcin Walewski).

„Syberiada polska” to dramatyczne losy po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie – bohaterowie zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze. Ich jedyną bronią są miłość, odwaga i nadzieja. Bohaterów czeka sześcioletnia odyseja w skrajnych warunkach naturalnych, bezustanna walka o przetrwanie w obliczu inwigilacji NKWD i szerzących się chorób.

W obsadzie spotkali się znakomici aktorzy kilku generacji. Między innymi: Adam Woronowicz („Popiełuszko. Wolność jest w nas”), Jan Peszek („Pożegnanie jesieni”), Sonia Bohosiewicz („Obława”), Urszula Grabowska („Joanna”) oraz Natalia Rybicka („Chrzest”). Wspierają ich aktorzy ukraińscy - między innymi znany z produkcji Petera Weira „Niepokonani” Igor Gniezdilow, a także Andrii Zhurba i Valeria Guliaewa.

Autorem imponujących dekoracji jest wielokrotnie nagradzany scenograf Janusz Sosnowski („Wrota Europy“, „Przesłuchanie“), który w skali 1:1 zrekonstruował na planie syberyjski obóz Kalucze. Realizacja filmu zajęła 48 dni zdjęciowych, rozciągniętych na cztery pory roku, pomiędzy styczniem 2010 a lipcem 2011. Najważniejsze sceny plenerowe zostały wykonane na Syberii.
 
 


Skocz do: