Witaj!

Ocena wątku:
  • 65 Głosów - 2.66 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowe źródła energii
#1
Obligatoryjny zakup energii ze źródeł odnawialnych może w niedalekiej przyszłości sprawić, że krajobraz Polski zmieni się w dość znaczny sposób. O ile dobre lokalizacje na hydroelektrownie mogą sprawiać kłopot, to w przypadku wiatraków pole manewru jest znacznie szersze. A to oznacza wiatraczny boom.

Kłopoty z infrastrukturą
Większość z takich zakładów energetycznych usytuowana jest w pasie wybrzeża.

Mazury, gdzie postawiono drugi taki obiekt w Polsce w Kisielicach niedaleko Iławy, były dotychczas w zasadzie terenem nieeksplorowanym. Na tym obszarze funkcjonują jeszcze tylko wiatraki w Wiżajnach. Wkrótce to ma się zmienić. Ruszyły już inwestycjeFundusz inwestycyjnyOptymalna strategia inwestycyjna Sprawdź Nas - wyślij formularz !Finamo.pl w Różynie koło Sępopola i w Górowie Iławeckim. Na przyszły sezon zaplanowano przymiarki w gminie Wydminy. Koszt pierwszej z farm o mocy 60 MW (taką samą moc ma mieć wydmińska) oszacowano na 100 mln euro. W Górowie pochłonie ona o 20 mln euro więcej, ale też i moc będzie wyższa o 20 MW.

Realizacją przedsięwzięć zajmą się Polska Siła Wiatru i Warmińska Siła Wiatru, których udziałowcami są austriackie spółki Austrian Wind Power i Wienstrom oraz Raiffeisen Bank. W sumie ma zostać zbudowanych około 100 wiatraków.

Zdaniem Macieja Bartmańskiego, wiceprezesa Polskiego TowarzystwaPTE PZU Złota JesieńZaufaj solidnemu i bezpiecznemu PTE Dołącz do 2 mln Polaków OFE PZU.www.PZUOFE.pl Energetyki Wiatrowej (PTEW), mniejsza aktywność inwestorów na tych terenach może wynikać z faktu, że w miejscach, gdzie panują sprzyjające warunki wietrzne, nie ma z kolei odpowiedniej energetycznej infrastruktury.

Jak w Holandii
Mieszkańcy typowo rolniczej gminy, jaką są Kisielice z wiatrakami są obeznani od dawna. Po starych obiektach zostały jedynie ceglane fundamenty. W ich miejsce prąd wytwarza 27 urządzeń o mocy 1,5 MW każdy.

Jak mówi burmistrz Kisielic, Tomasz Koprowiak, zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego, a w 2001 roku gmina rozpoczęła monitoring siły i zasobów wiatru w okolicy. Początkowo myślano o wybudowaniu elektrowni wiatrowej własnym sumptem, wspomagając się dotacjami. Gdy okazało się to niemożliwe, w roku 2003 inwestycją zajęła się hiszpańska spółka Iberdiola. Budowa ruszyła w 2006 roku, zaś w następnym wiatraki zaczęły dostarczać prąd. Cała inwestycja pochłonęła 50 mln euro.
 
 


Skocz do: